Европейският идентификатор на съдебната практика (ECLI) е семантичен уеб стандарт, разработен с цел улесняване на правилното и недвусмислено цитиране на решения на европейски и национални съдилища, като по този начин се подобрява трансграничният достъп до съдебната практика.
ECLI се прилага от Съда на Европейския съюз, Европейския съд по правата на човека, Европейското патентно ведомство и (по желание) от държавите-членки на ЕС.
Решението за прилагане на ECLI е взето от Съвета на Европейския съюз през декември 2010 г. В рамките на тези „Заключения на Съвета“ беше установен набор от петнадесет метаданни, така че да се подобри автоматизираното търсене на публикувани съдебни решения.
Европейският идентификатор на съдебната практика е универсален идентификатор, който има един и същ разпознаваем формат за всички държави-членки и съдилищата на ЕС.
Той се състои от пет задължителни елемента:
- „ECLI“: да се обозначи идентификаторът като европейски идентификатор на съдебната практика;
- Кода на държавата;
- Кода на съда, който е издал присъдата;
- Годината, в която е постановено решението;
- Пореден номер с до 25 буквено-цифрени знака във формат, който се определя от всяка държава-членка. Допускат се точки, но няма други препинателни знаци.
Всички елементи са разделени от двоеточие.
Пример за ECLI:
ECLI:NL:HR:2015:472 e решение 472 на Върховния съд („HR“) на Нидерландия („NL“) от 2015 г.
Подробна информация относно стандарта ECLI и неговата имплементация в отделните държави-членки на ЕС е публикувана в Портала e-Justice.
Порталът предлага също така Интерфейс за търсене по ECLI – безплатна услуга на Европейската комисия, позволяваща търсене на съдебни решения с ECLI идентификатор на европейски и национални съдилища, когато съответните съдилища и/или държави-членки са осъществили необходимото техническо свързване с Портала e-Justice.