Проектът „Въвеждане на идентификатора ECLI в България и свързване с Портала e-Justice“ (ECLI-BG) се изпълнява от „Апис Европа“ АД в партньорство със Съюза на юристите в България. Проектът е съфинансиран от Европейската комисия по Програма „Правосъдие“ на Европейския съюз.
Ползи от Въвеждането на ECLI в България
Основният проблем, който ECLI е предназначен да реши, е липсата на уникални идентификатори за съдебна практика. Въпреки, че съществуват редица бази данни, които предоставят достъп до съдебна практика от различни държави-членки, те или създават своя собствена идентификационна система, или използват повторно една или повече национални номерационни системи. Това прави търсенето и цитирането на съдебната практика в трансграничен контекст изключително трудно.
За разлика от много други държави-членки на ЕС, България няма собствена идентификационна система за съдебната практика. Съдебните решения могат да бъдат идентифицирани и цитирани еднозначно от съдилищата и практикуващите юристи само с помощта на много сложна и описателна текстова препратка.
Тази практика не само прави невъзможно да се идентифицират съдебните решения чрез компютърни програми, но често и от хора.
Липсата на национална идентификационна система за съдебната практика прави прилагането на ECLI още по-наложително. ECLI идва навреме, за да отговори на критичната необходимост от въвеждане на национален стандарт за еднозначно идентифициране и правилно препращане към актовете на българските съдилища. Съгласно § 13 от Заключенията на Съвета за ECLI, „Европейският стандарт може да бъде използван като единствен национален стандарт за онези държави, които желаят това“. В България ECLI определено ще изпълни тази двойна роля на европейски и национален стандарт. Всички български практикуващи юристи ще могат да се възползват от въвеждането му – съдии, съдебни служители, прокурори, адвокати, вкл. юрисконсулти и други. От една страна, те ще могат да получат знания как да използват ECLI в правни цитати, и от друга – да намират решения на съдилищата на държавите-членки чрез Интерфейса за търсене по ECLI в Европейския портал за електронно правосъдие.
Цели на Проекта
- Да се въведе ECLI в разработения от Висшия съдебен съвет национален портал за публикуване на съдебни актове и да се установи свързаност с Интерфейса за търсене по ECLI на Портала за електронно правосъдие e-Justice на Европейската комисия
- Да се популяризират функционалностите и ползите за потребителите и да се повиши осведомеността относно ECLI, Интерфейса за търсене по ECLI и други трансгранични правни информационни услуги, поддържани или подкрепени от институциите на ЕС
Планирани Дейности
Дейностите по проекта са разпределени в пет работни пакета:
- Управление и координация на проекта (Работен пакет 1)
- Спецификация на съставните елементи на идентификатора ECLI за българските решения и на изискванията за въвеждане на ECLI в националния портал за публикуване на съдебни актове (Работен пакет 2)
- Въвеждане на ECLI и установяване на свързаност с портала за електронно правосъдие e-Justice (Работен пакет 3)
- Обучение на практикуващи юристи в цялата страна за използването на ECLI, правните информационни услуги на портала e-Justice и други онлайн ресурси на ЕС в трансгранични случаи (Работен пакет 4)
- Разпространение и популяризация на резултатите от проекта (Работен пакет 5)
Следната фигура дава най-обща представа за осъществяваните дейности по проекта и по-важните резултати, към които те са насочени:
За повече информация относно работните пакети виж страница „Работни пакети“.
Продължителност на Проекта
Проектните дейности се осъществяват в рамките на 18 месеца, считано от 01.07.2017 г.
Очаквани Резултати
- ECLI да стане национален стандарт за идентифициране и препращане на съдебната практика
- Повишено използване на Интерфейса за търсене по ECLI от практикуващите юристи в България
- Осигурен достъп на всички граждани на ЕС до българската съдебна практика от Интерфейса за търсене по ECLI
- Повишаване на осведомеността относно ползите от използването на ECLI и Интерфейса за търсене по ECLI
- Подобряване на знанията за трансграничните правно-информационни ресурси на ЕС